Harmonogram rozgrywek młodzieżowych

Harmonogram rozgrywek młodzieżowych

27.12.2021 przez tur1921

12 marca rozpoczną się rozgrywki młodzieżowe rundy wiosennej w Wielkopolsce. W pierwszej kolejności na boiskach pojawią się drużyny rywalizujące w ligach wojewódzkich o prawo gry w Centralnej Lidze Juniorów.

Zgodnie z reformą wprowadzoną przez Wielkopolski ZPN, zespoły młodzieżowe w każdej z rund rozgrywają spotkania w systemie każdy z każdym mecz i rewanż. Dzięki temu zwiększyła się istotnie liczba spotkań rozgrywanych przez młodych piłkarzy, co powinno przynieść duże korzyści dla ich rozwoju. Co pół roku odbywają się również awanse i spadki. Runda wiosenna przyniesie kolejne modyfikacje, tym razem wskutek decyzji piłkarskiej centrali.

Wielkopolski ZPN we wrześniu dokonał zmian w rywalizacji o Centralną Ligę Juniorów. Do tej pory wiosną o prawo gry na szczeblu centralnym toczono walkę w kategoriach B2 oraz C2. Korekta dotyczy juniorów młodszych – z uwagi na fakt, iż w dużej części województw nie prowadzi się rozgrywek B2, podjęta została odgórna decyzja o zmianie rocznika uczestniczącego w barażach na B1.

Tym samym jako pierwsi rozgrywki wiosenne rozpoczną uczestnicy lig wojewódzkich PROTON B1 oraz PROTON C2. Ich inaugurację zaplanowano na 12 marca. Czternaście terminów wypełni kolejne weekendy na przestrzeni dokładnie trzech miesięcy do 12 czerwca. Później mistrzowie grup rozegrają dwumecz barażowy w terminach 16 (Boże Ciało) i 19 czerwca.

Pozostałe ligi wojewódzkie oraz ligi okręgowe rozpoczną wiosenne mecze 26 marca, a zakończą 26 czerwca. Względem wszystkich rozgrywek zastosowane będą dwie zasady:

– w terminie przypadającym na weekend Wielkanocny spotkania drużyn młodzieżowych nominalnie zaplanowane zostały na Wielki Czwartek;

– wszystkie ligi (za wyjątkiem ligi wojewódzkiej juniorów starszych) z założenia liczyć mają po osiem drużyn, co daje 14 kolejek w rundzie. Jeśli z uwagi na brak odpowiedniej liczby zespołów liczba spotkań będzie mniejsza, wolne terminy będą ustalanej w następującej kolejności:
– rozpoczęcie rozgrywek o tydzień później (2 kwietnia);
– 14 kwietnia (Wielki Czwartek);
– 30 kwietnia / 1 maja;
– wolne terminy licząc od końca sezonu.

W przypadku rozgrywek Orlika E1 Wielkopolski ZPN zamierza kontynuować zmagania do końca sezonu w systemie ligowym, o ile Polski Związek Piłki Nożnej nie podejmie w tym zakresie innych decyzji wiążących.