Zmiany w terminarzach rundy wiosennej

Zmiany w terminarzach rundy wiosennej

09.04.2021 przez tur1921

Zmiany w terminarzach rundy wiosennej

Wydział Gier i Ewidencji Wielkopolskiego ZPN dokonał aktualizacji terminarzy wynikającej z konieczności zawieszenia rozgrywek wskutek obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną.

Wydłużenie okresu obowiązywania zaostrzonych regulacji do 18 kwietnia spowodowało konieczność odwołania kolejnych serii gier, które były zaplanowane na weekendy 10/11 i 17/18 kwietnia. Bez zmian kontynuowane są jedynie rozgrywki PROEKO IV ligi oraz Pucharu Polski, gdyż wszyscy ich uczestnicy spełniają określone rządowym rozporządzeniem warunki dopuszczające do organizacji i uczestnictwa we wszelkich formach aktywności sportowej.

Dla wszystkich rozgrywek Wydział Gier i Ewidencji ustalił nowe terminy spotkań. Szczegółowe harmonogramy dla poszczególnych lig i klas zostały przedstawione z komentarzem poniżej. Niezmiennie priorytetem Wielkopolskiego ZPN pozostaje rozegranie sezonu w pełnym zaplanowanym kształcie. Po raz kolejny podkreślamy jednak, że może dojść do sytuacji, w której nie uda się dokonać założonego planu i sezon zostanie zakończony bez rozegrania wszystkich kolejek, na co pozwala Regulamin Rozgrywek. Takie rozwiązanie traktowane jest jako ostateczność, ale ryzyko jego wystąpienia rośnie z każdą kolejną decyzją władz państwowych o przedłużeniu obostrzeń. W przypadku Red Box V ligi oraz Red Box Klasy Okręgowej pole manewru przy ustalaniu nowych terminów spotkań zostało w praktyce wyczerpane.

Pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że sezon 2020/21 nie zostanie przedwcześnie zakończony. Spotkania ligowe zostały zaplanowane do końca czerwca i do tego czasu będą rozgrywane jeśli w danej chwili stan prawny będzie na to pozwalał. We wcześniejszym terminie w razie potrzeby zapadać będą wyłącznie decyzje o przekładaniu bądź odwoływaniu poszczególnych serii gier.

Na mocy przepisów piłkarskich obowiązującą datą zakończenia sezonu ligowego jest 30 czerwca. Ten graniczny dzień stanowi obecnie podstawę wyznaczania nowych terminów spotkań. Decyzja o ewentualnym wydłużeniu rozgrywek w kampanii 2020/21 może zostać podjęta wyłącznie przez Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jeśli w którymś momencie dojdzie do zmiany przepisów, wówczas Wielkopolski ZPN będzie analizował zasadność gry w lipcu odrębnie dla poszczególnych klas rozgrywkowych.

Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna będzie ulegać poprawie, a kolejne informacje będą dotyczyć wyłącznie luzowania obostrzeń i wznowienia rozgrywek. Wielkopolski ZPN w korespondencji do władz państwowych przesłał propozycję rozwiązań bazujących na dotychczas publikowanych przepisach, które umożliwiłyby powrót na boiska w jednym momencie całemu środowisku piłkarskiemu, bez dalszego rozdzielania na zawodowców, stypendystów, seniorów czy sport dzieci i młodzieży. Jednocześnie Związek prowadzi szczegółową analizę przepisów pod kątem czasowych modyfikacji, które mogłyby ułatwić dalszy przebieg rozgrywek.

W odniesieniu do nowych terminów w środku tygodnia należy zwrócić uwagę, że mecze drużyn seniorskich planowane są obligatoryjnie na środy, a rozgrywki młodzieżowe na wtorki i czwartki. Działanie to ma na celu uniknięcie potencjalnych problemów z obłożeniem boisk i obsadą sędziowską w przypadku kumulowania rozgrywek w jednym dniu.

MŁODZIEŻ – LIGI WOJEWÓDZKIE

Dokonano zmian zgodnie z poniższym schematem:

COVID do 18 kwietnia - Młodzież Wojewódzkie

W odniesieniu do kolejek zaplanowanych na 1 i 3 maja oraz 3 i 5/6 czerwca kluby otrzymają dodatkowe informacje dot. planowania spotkań z zachowaniem regulaminowego odstępu 48 godzin pomiędzy meczami.

MŁODZIEŻ – LIGI OKRĘGOWE

Dokonano zmian zgodnie z poniższym schematem:

COVID do 18 kwietnia - Młodzież Okręgowe v2

W odniesieniu do kolejek zaplanowanych na 1 i 3 maja oraz 3 i 5/6 czerwca kluby otrzymają dodatkowe informacje dot. planowania spotkań z zachowaniem regulaminowego odstępu 48 godzin pomiędzy meczami.