Symulacja awansów i spadków po rundzie jesiennej- WZPN

Symulacja awansów i spadków po rundzie jesiennej- WZPN

20.12.2019 przez tur1921

Symulacja awansów i spadków po rundzie jesiennej

materiał ze strony https://wielkopolskizpn.pl/aktualno%C5%9Bci/symulacja-awans%C3%B3w-i-spadk%C3%B3w-po-rundzie-jesiennej/

Wielkopolski ZPN prezentuje jak wyglądałyby awanse i spadki na podstawie tabel końcowych po rundzie jesiennej.

Wraz z ujednoliceniem lig na poszczególnych szczeblach rozgrywek, w całym województwie wprowadzono jednolite zasady awansów i spadków. By pomóc w zrozumieniu przepisów, przedstawiamy analizę aktualnej sytuacji.

Przypominamy, że regulamin awansów i spadków dostępny jest tutaj (klik!).

II i III LIGA

Kwestia awansów i spadków w regionie uzależniona jest w dużej mierze od wyników rywalizacji na szczeblu centralnym. To tamtejsze spadki warunkują, ile zespołów dotyka degradacja na niższych szczeblach. Nominalne zasady awansów i spadków w Wielkopolsce nie obejmują spadków z wyższych lig. Stąd każda taka sytuacja powoduje zwiększenie degradacji. Dodatkowa liczba spadających zależy od tego, ile zespołów z Wielkopolski nie utrzyma się w III lidze.

By kompleksowo przedstawić temat, należy rozpocząć od II ligi. Na ostatnim miejscu w niej znajduje się Gryf Wejherowo. Spadek tej drużyny sprawi, że zwiększy się liczba spadających w „wielkopolskiej” grupie III ligi z 3 do 4.

Ten dodatkowy spadek w tej chwili dla Wielkopolski nie ma znaczenia, ponieważ objąłby Gwardię Koszalin. Niżej w tabeli jest jednak Górnik Konin i jego miejsce w tej chwili powoduje zwiększenie spadków na szczeblu wojewódzkim.

IV LIGA – V LIGA

Pozycja koninian sprawia, że w tej chwili IV ligę opuszczają nie dwa a trzy zespoły. Degradacja objęłaby zatem Olimpię Koło, OTPS Winogrady i Ostrovię 1909 Ostrów Wielkopolski. Dodatkowo o utrzymanie w dwustopniowych barażach walczyć musiałby 15. zespół z tabeli – KS Opatówek.

Awans do IV ligi wywalczą mistrzowie V ligi. Jesienią najlepsi okazali się Concordia Murowana Goślina (gr. 1), Krobianka Krobia (gr. 2) oraz Odolanovia Odolanów (gr. 3).

W sezonie 2019/20 po raz pierwszy możliwości awansu zostały zwiększone o pojedynki barażowe. Oprócz wspomnianego już KS Opatówek zagrają w nich wicemistrzowie V lig, czyli po jesieni Iskra Szydłowo (gr. 1), GKS Dopiewo (gr. 2) i Wilki Wilczyn (gr. 3). Baraże są dwustopniowe, rozstrzygane jednym spotkaniem na boisku zespołu z wyższej ligi bądź z lepszym bilansem punktowym. Zgodnie z tym, kolejność prawa do bycia gospodarzem w barażach na tę chwilę wygląda następująco:

1. KS Opatówek (IV liga)
2. Wilki Wilczyn (V liga – 39 pkt. w 15 meczach)
3. Iskra Szydłowo (V liga – 29 pkt. w 14 meczach)
4. GKS Dopiewo (V liga – 28 pkt. w 15 meczach)

Mecz zaległy Iskry Szydłowo nie ma w tym przypadku znaczenia, bowiem ew. dorobek nie zmieniłby sytuacji. Podkreślić należy, że baraże są losowane, bez żadnego rozstawienia. Powyższa klasyfikacja dotyczy wyłącznie ustalenia gospodarza meczu.

V LIGA – KLASA OKRĘGOWA

Zgodnie z regulaminem grono zespołów V ligi opuszczają po trzy zespoły z każdej grupy:
Grupa 1 – Sparta Oborniki, Płomień Połajewo, Sokół Pniewy
Grupa 2 – Promień Krzywiń, Patria Buk, Pogoń Śmigiel
Grupa 3 – Tur 1921 Turek, Tulisia Tuliszków, Zjednoczeni Rychwał

Ich miejsce zajmie 9 zespołów z Klasy Okręgowej. 6 to mistrzowie grup tego poziomu, których poznamy po zakończeniu rywalizacji ligowej. Jesienią najlepsi okazali się Victoria Skarszew, MKS Dąbie, Przemysław Poznań, Sparta Szamotuły, Grom Wolsztyn oraz Polonia Chodzież.

Kolejne trzy zespoły awansujące wyłonią baraże pomiędzy wicemistrzami „okręgówek”. Podobnie jak wyżej, będzie to rywalizacja rozstrzygana w jednym meczu, na boisku zespoły o lepszym bilansie z rozgrywek ligowych. Kolejność prawa bycia gospodarzem na podstawie wyników rundy jesiennej wygląda następująco:

1. Stella Luboń – 34 pkt., bramki +40
2. Lechita Kłecko – 34 pkt., bramki +14
3. Orkan Śmiłowo – 33 pkt., brami +27
4. Błękitni Wronki – 32 pkt., bramki +32
5. Piast Poniec – 32 pkt., bramki +25
6. GKS Rychtal – 32 pkt., bramki +20

Ponownie podkreślić należy, że powyższe zestawienie decyduje wyłącznie o prawie bycia gospodarzem spotkania, a pary barażowe są losowane bez rozstawienia zespołów.

Warto również przypomnieć – co będzie istotne zwłaszcza przy niższych ligach – że zespoły trafiają do ogólnego „koszyka” drużyn na danym szczeblu. Dopiero później na podstawie kryterium geograficznego dokonywany jest podział na poszczególne grupy. Składy grup mogą się zatem różnić od podziału w sezonie 2019/20.

KLASA OKRĘGOWA – KLASA A

Liczba grup ligowych na tych dwóch szczeblach została opracowana przez Związek w taki sposób, że zasady na pograniczu klas jest bardzo klarowna. Spadek zaliczą po trzy drużyny z każdej grupy „okręgówki”:
Grupa 1 – Grom Golina, Ogniwo Łąkociny, Strażak Słupia
Grupa 2 – Kasztelania Brudzew, Baszta Przedecz, Zryw K-Flex Dąbie
Grupa 3 – Orlik Miłosław, Sparta Sklejka Orzechowo, Phytopharm Klęka
Grupa 4 – LZS Wronczyn, Orzeł Granowo, Spójnia Strykowo
Grupa 5 – TS Gminy Kamieniec, Korona Wilkowice, Grom Czacz
Grupa 6 – Orzeł Pęckowo, Fortuna Wieleń, Stella Białośliwie

Jako, że grup na poziomie Klasy A mamy dziewięć, a miejsc w wyższej lidze jest 18, awans wywalczą po dwie drużyny z każdej grupy. Po jesieni na uprzywilejowanych pozycjach znajdują się:
Grupa 1 – Huragan Michorzewo, Gwiazda Siedlec
Grupa 2 – MTS Pawłowice, Pelikan Dębno Polskie
Grupa 3 – Prosna Kalisz, LKS II Gołuchów
Grupa 4 – Zawisza Łęka Opatowska, LZS Czajków
Grupa 5 – Polonia Jastrowie, Iskra Krajenka
Grupa 6 – Polonia Golina, Czarni Brzeźno
Grupa 7 – GKS Jaraczewo, Pogoń Książ Wielkopolski
Grupa 8 – Jurand Koziegłowy, LKS Baborówko
Grupa 9 – Wielkopolska Komorniki, Clescevia Kleszczewo

KLASA A – KLASA B

Na ostatniej granicy poziomów sytuacja jest najbardziej skomplikowana. Problemów nie ma z awansem, 21 zespołów do promocji to mistrzowie i wicemistrzowie grup 1-10 oraz mistrz z najmniejszej grupy 11. Po rundzie jesiennej na tych pozycjach znajdują się:
Grupa 1 – Leśnik II Margonin, LZS Skic
Grupa 2 – LKS Lipa, Błękitni Kuźnica Czarnkowska
Grupa 3 – Warta Sieraków, LKS Piotrowo
Grupa 4 – KS Gaj Wielki, GKS Golęczewo
Grupa 5 – Lotnik-1997 Poznań, KS Fałkowo
Grupa 6 – Las Kuczków, RKS Radliczyce
Grupa 7 – Orzeł Rostarzewo, Sokół Rakoniewice
Grupa 8 – Tulisia II Tuliszków, Dragon Dzierzbin
Grupa 9 – LZS Trzcinica, Masovia Kraszewice
Grupa 10 – Tarchalanka Tarchały Wielkie, CKS Zduny
Grupa 11 – GKS Krzemieniewo

Bardziej zawiła jest kwestia spadków. Ligę opuści 20 zespołów. Jasna jest sprawa 17 spadkowiczów – drużyn z miejsc 13-14 (w grupie 7 występuje tylko 13 drużyn), czyli po rundzie jesiennej:
Grupa 1 – Karpik Kopanica, Czantoria Gościeszyn
Grupa 2 – Błękitni Kąkolewo, GKS Włoszakowice
Grupa 3 – Wicher Dobra, Grom Malanów
Grupa 4 – Lilia Mikstat, KS Hanulin
Grupa 5 – Gryf Zofiowo, LZS Trzcianka
Grupa 6 – Znicz Władysławów, Sparta Konin
Grupa 7 – Helios II Czempiń
Grupa 8 – Byki Obrowo, Rożnovia Rożnowo
Grupa 9 – WKS Owieczki, Pogrom Luboń.

Dodatkowych trzech spadkowiczów określonych zostanie na podstawie klasyfikacji zespołów z 12. miejsc w poszczególnych grupach. Ze względu na to, że grupa 7 liczy jeden zespół mniej, przy ustalaniu bilansu drużyn z pozostałych grup nie jest brany pod uwagę wynik osiągnięty z ostatnim zespołem w tabeli. Po rundzie jesiennej klasyfikacja drużyn z 12. miejsc przedstawia się następująco:

1. Żaki Taczanów – 11 pkt., bramki 20-33
2. Sokół Włoszakowice – 11 pkt., bramki 18-33
3. GKS Osiek Łuczywno – 10 pkt., bramki 26-42
4. Sokół Wroniawy – 10 pkt., bramki 13-30
5. Huragan Młynkowo – 8 pkt., bramki 10-26
6. Sokół Świba – 7 pkt., bramki 17-37

7. Błyskawica Nieżychowo – 7 pkt., bramki 11-36
8. Teleszyna Przykona – 6 pkt., bramki 13-33
9. Antares Zalasewo – 5 pkt., bramki 26-44

Szeregi A-klasowiczów opuściłyby na tę chwilę trzy najsłabsze zespoły w tym zestawieniu, czyli Błyskawica Nieżychowo, Teleszyna Przykona oraz Antares Zalasewo.

PODSUMOWANIE

Powyższe zestawienie określone jest na koniec rundy jesiennej, na podstawie zatwierdzonych wyników końcowych rundy. Nie oznacza to, że dana liczba zespołów opuści ligi. Może ona być większa w zależności od rozstrzygnięć w II i III lidze. Na kogo warto zatem zwracać uwagę?

II liga: Gryf Wejherowo, Lech II Poznań, Elana Toruń, Błękitni Stargard, Bytovia Bytów

Spadek każdej z tych drużyn powiększy liczbę spadających zespołów z III ligi, co pośrednio może mieć wpływ na spadki w województwie, jeśli w wyniku tego degradacja obejmie zespoły z Wielkopolski grające w III lidze.

III liga: KKS Kalisz, Mieszko Gniezno, Sokół Kleczew, Polonia Środa Wielkopolska, Nielba Wągrowiec, Jarota Jarocin, Górnik Konin

Spadek tych drużyn bezpośrednio powiększa liczbę zespołów spadających z IV ligi i klas niższych. Szczególną uwagę zwrócić należy na trzy ostatnie ekipy, które znajdują się w dolnych rejonach tabeli i wiosną będą walczyć do ostatniej kolejki.

Przygotowana analiza nie przewiduje sytuacji wycofań zespołów z rozgrywek, co powoduje ich bezpośrednią degradację o dwie klasy rozgrywkowe i może zaburzyć system awansów i spadków. O każdym takim przypadku będziemy informować wiosną. Podobna analiza będzie również przygotowywana w rundzie wiosennej, gdy sytuacja w II i III lidze będzie odmienna od obecnej i wpłynie na modyfikację (na daną chwilę!) awansów i spadków.

Przy analizach warto zwrócić uwagę na terminarze rozgrywek. Ostatnie mecze w II lidze rozegrane zostaną 31 maja, a zatem liczbę spadkowiczów z III ligi poznamy na cztery kolejki przed końcem. Wówczas liczba wariantów spadkowych zostanie już mocno ograniczona.