Co dalej z Tur 1921 Turek?

Co dalej z Tur 1921 Turek?

31.10.2019 przez tur1921

            Miejsko- Gminny Klub Sportowy „Tur 1921” Turek działa od stycznia 2013 roku. Funkcjonowanie oraz bieżąca działalność Klubu opiera się w głównej mierze na dotacjach ze strony Gminy Miejskiej Turek, a także Gminy Wiejskiej Turek, Powiatu Tureckiego. Dodatkowe środki finansowe pochodzą ze składek członkowskich a także wsparcia lokalnych przedsiębiorców oraz przyjaciół Klubu.

            W sezonie 2018/2019 w Klubie trenowało dziewięć zespołów: seniorzy, grający na poziomie ligi międzywojewódzkiej; juniorzy młodsi grający w lidze wojewódzkiej; trampkarze starsi grający w lidze wojewódzkiej; trampkarz młodszy; 2 zespoły młodzika starszego; młodzik młodszy, orlik i żak. Te zespoły występowały w lidze okręgowej. Dodatkowo w Klubie były prowadzone treningi z naszymi bramkarzami.

            W obecnym sezonie 2019/2020 nasze barwy reprezentują: seniorzy liga międzyokręgowa, juniorzy młodsi, trampkarze młodsi i starsi, młodzik młodszy, orlik, żak i skrzaty, wszyscy występujący w lidze okręgowej.

Sytuacja finansowa Klubu z każdym rokiem jest coraz trudniejsza. Dotacje, składki oraz otrzymywane wsparcie nie wystarcza na pokrycie bieżących kosztów utrzymania Klubu. Wynagrodzenie trenerów, opieka medyczna, koszty transportu, utrzymania budynku, zakup niezbędnego sprzętu, opłaty za wynajem stadionu oraz hal sportowych w okresie zimowych przewyższają przychody Klubu.

Już latem 2018 roku Zarząd Klubu zorganizował spotkanie z Burmistrzem Miasta Turku, Starostą Tureckim i Wójtem Gminy Turek oraz radnymi przedstawiając pogarszającą się sytuację finansową i sygnalizując, że sytuacja ta będzie się dalej pogarszać bez dodatkowego wsparcia. Ponadto w tym roku odbyło się kilka spotkań z Burmistrzem, Starostą oraz Wójtem dotyczących sytuacji Tura.

W 2018 roku otrzymane dotację: z Urzędu Miasta Turku to łączna kwota około 140 tys. zł, z Gminy Wiejskiej Turek około 50 tys. zł, z Powiatu Tureckiego 5 500 zł.

W 2019 roku przekazane dotacje: Urząd Miasta w Turku ok. 68 tys. zł, Urząd Gminy Turek ok. 50 tys. zł, Powiat Turecki 20 tys. zł.

Sytuacja finansowa Klubu wpływa także na wyniki naszych zespołów, zwłaszcza seniorów. Klub od początku prowadzi politykę gry swoimi zawodnikami, jednak oczywistym jest, że na wyższym poziomie jak IV liga, bez wzmocnień nie ma szans na utrzymanie.

Drużyny młodzieżowe prezentują bardzo wysoki poziom co przekłada się na zajmowane miejsca w tabelach. Prawie wszystkie zespoły zajmują czołowe miejsca.

Analizując sytuację zespołu seniorów należy zauważyć, że gramy najmłodszym zespołem w lidze. W ostatnim czasie zespół seniorów opuściło wielu czołowych zawodników. Zimą odeszli Fret, Przybylak, Perskawiec, Płoszka, a dołączyli do zespołu Tomasz Kasierski, Mateusz Szymański. Niestety w przerwie letniej z Klubu odeszli Dudek, Kasierski, Szymon i Michał Ignaczakowie, Morusiński, Kowalski, Mateusz i Szymon Szymańscy, Paruszewski, Urbański. W ostatnim czasie wyjechał także Błaszczyk. Z kontuzjami borykają się Maliński, Stasiak, Kubiak. Do treningów wrócili Bartek Grabowski i Piotrek Bieniek, którzy mimo wieku są znacznym wzmocnieniem naszego zespołu. Patrząc na ilość zawodników, którzy odeszli z zespołu koniecznym było zastąpienie ich zawodnikami grającymi na co dzień w zespole juniorów i trampkarza starszego. Zawodnicy tacy jak Łukasik, Marciniak, Mądrachowski, Dybus, Kubiak, Majcherek, Matusiak, Koszela, Krzyżostaniak, Olek mają od 15 do 17 lat. Są świetnie wyszkolonymi, ambitnymi zawodnikami, którzy powinni trenować z zespołem seniorów i stopniowo wkomponowywać się w pierwszy skład, ale jednak często brak doświadczenia, warunki fizyczne, brak cwaniactwa boiskowego powodują, że konfrontacja z zawodnikami grającymi na ligowych boiskach od 20 lat i więcej wypada niekorzystnie. Jednak mimo to, należy zaznaczyć, że wymienieni zawodnicy z każdym meczem grają coraz lepiej, zyskują pewność siebie i potrzebne doświadczenie. Ważnym jest, aby zawodnicy czuli wsparcie kibiców. Zdajemy sobie sprawę, że wyniki powodują frustracje wśród kibiców, jednak wierzmy w naszych zawodników, że po ciężkiej rundzie jesiennej, przepracowaniu zimy, ewentualnych wzmocnieniach i powrotach po kontuzjach, poziom gry naszego zespołu będzie dużo wyższy. Pojawiają się zarzuty, że Klub nie dokonał w odpowiednim momencie wzmocnień zespołu. I tutaj wracamy do sytuacji finansowej Klubu. Piłką nożną jak całym światem rządzą pieniądze. Mimo wielu prób ściągnięcia do Tura zawodników z sąsiednich klubów z terenu naszego powiatu, ciągle pada jedno pytanie- za ile. W wielu klubach ligi międzywojewódzkiej, zawodnicy mają płacone po kilkaset złotych miesięcznie oprócz premii. Klubu nie stać na płacenie zawodnikom. Otrzymują oni symboliczne premie za wygrany i zremisowany mecz, gdy w innych klubach zawodnicy mają stałe stypendia lub wynagrodzenia bez względu na wyniki. Dodatkowo w klubach z niższych rozgrywek, są zawodnicy, którzy trenują sporadycznie lub wcale a mimo to znajdują miejsce w pierwszym składzie. Taka sytuacja nie ma miejsca w naszym Klubie.

Nasz Klub funkcjonuje na tyle, na ile jest wspierany przez Władze Miasta, Gminy i Powiatu oraz sponsorów i przyjaciół Klubu. Nie jesteśmy w stanie przeskoczyć pewnych rzeczy nie mając odpowiednich środków, dlatego apelujemy o pomoc w dodźwignięciu Klubu z tej trudnej sytuacji, a zarazem dziękujemy dotychczasową pomoc wszystkim tym, którzy są zaangażowani w życie Klubu.

 

                                                                             Zarząd MGKS „Tur 1921” Turek